EU projekat CultHeRit okupio partnere u Beogradu – drugi SCOM sastanak

Prošle nedelje, od 21. do 23. oktobra, održan je drugi SCOM sastanak u Beogradu gde se okupilo 13 CHIM partnera sa ciljem da predstave nove rezultate projekta CultHeRit.

Prvog dana sastanka u Republičkom zavodu za zaštitu spomenika kulture – Beograd posebna pažnja je bila posvećena Transnacionalnom aspirativnom modelu zapošljavanja, nakon čega su usledile radionice i diskusije.

Thomas Philipp, predstavnik KUPF-a, izložio je pregled aktivnosti Transnacionalnog aspirativnog modela zapošljavanja i dao je uvid u nacrt modela zapošljavanja mladih profesionalaca, koji je razvijen u okviru projekta CultHeRit čiji su se partneri okupili da ostvare pozitivne promene u praksi zapošljavanja u CHIM sektoru (ustanovama za zaštitu kulturnog nasleđa i muzejima).

Nakon prezentacije usledila je sesija sa radionicama u kojima su aktivno učestvovali svi partneri.

Carlotta Schiller, predstavnica MAK-a, govorila je o istraživanju pojma „mladi profesionalac“ i o njegovom značenju prema dokumentima Evropske unije, Ujedinjenih nacija, Interreg programa, kao i na državnom nivou pojedinih partnera.

Drugog dana projektnog sastanka, koji je održan u prostorijama Samostalnog sindikata zaposlenih u kulturi, partneri su diskutovali o problemima zapošljavanja u kulturnom sektoru, promovisanju dostupnosti poslova, te o idejama vidljivosti kampanje javnog zagovaranja u narednim mesecima. Partneri su takođe raspravljali o definisanju glavnih strateških ciljeva i raspodeli zadataka u vezi sa njihovom implementacijom.

Adrian Lupas, predstavnik AJOFM Bihor, prezentovao je aktivnost Transnacionalne analize prakse zapošljavanja koja uključuje pregled dostignuća, najvažnije izazove, te preliminarni prikaz dosadašnjih rezultata i finalnu verziju dokumenta. Potom je Michaela Neškerová, predstavnica UPM-a, održala prezentaciju o dobrim praksama u Muzeju dekorativne umetnosti u Pragu.

Na kraju drugog radnog dana, partneri su posetili Narodni muzej Srbije.

Trećeg dana projektnog sastanka, Lenka Stolárová je održala prezentaciju o načinima i mogućnostima dalje komunikacije projekta prema različitim javnostima.

Marija Jurkić Flis, predstavnica MUO-a i koordinatorka komunikacionih aktivnosti, predstavila je najnovija dešavanja vezana za komunikaciju i novosti o veb stranici projekta. Podelila je savete i ideje sa partnerima kako da budu prisutniji na društvenim mrežama u cilju budućeg uspeha projekta.

Sastanak je završen izlaganjem Sebastiana Bonisa na temu sledećih koraka realizacije projekta CultHeRit.

Naredni sastanak je zakazan za april 2025. godine, u Banjaluci.

Ovaj projekat je podržan od strane Interreg Danube Region Programme koji sufinansira Evropska unija.

Fotografije: Republički zavod za zaštitu spomenika kulture – Beograd

Partneri na projektu:

Museum of Applied Arts – Budapest, Hungary, vodeći partner

Museum of Applied Arts – Vienna, Austria

Cultural Platform Upper Austria – Linz, Austria

National Institute of Heritage –  Bucharest, Romania

National Museum for the History of Transylvania – Cluj-Napoca, Romania

Bihor County Employment Agency – Oradea, Romania

Republic Institute for Protection of Cultural Monuments – Belgrade, Serbia

Intermunicipal Institute for Protection of Cultural Monuments – Subotica, Serbia

Trade Union of Employees in Cultural Institutions – Belgrade, Serbia

Museum of Decorative Arts – Prague, Czech Republic

Institute for Protection of Cultural-Historical and Natural Heritage of Republic of Srpska – Banja Luka, Bosnia and Herzegovina

Museum of Arts and Crafts – Zagreb, Croatia

Research and Education Centre Mansion Rakičan – Rakičan, Slovenia

Did you like this? Share it!

0 comments on “EU projekat CultHeRit okupio partnere u Beogradu – drugi SCOM sastanak

Comments are closed.